اردبیل گردی

معرفی

اردبیل با نام باستانی آرتاویل یکی از کلانشهرهای ایران و مرکز استان اردبیل در شمال غربی ایران است. این شهر قبل و بعد از اسلام مرکز آذربایجان بوده است.

اردبیل در طول تاریخ ، با نامهای مختلفی چون "دارالارشاد" ، "دارالملک" ، "دارالعرفان" ، "دارالامان" و "شهر مقدس (آرتاویل)" شناخته شده است ، و در دوره‌های مختلف، مرکز ایالت آذربایجان بوده و به‌علت قرارداشتن در مسیر جاده ابریشم، از رونق اقتصادی بسیار خوبی، برخوردار بوده‌است.

شهرت و اهمیت اردبیل تنها به این دلیل نیست که چندین پادشاه ایران این شهر را به عنوان پایگاه خود بنا کردند ، بلکه به این دلیل است که فرقه صفویه ، شیخ صفی الدین اردبیلی ، از اینجا برخاست و در اینجا دفن شد.

دولت صفویه بسیاری از هرج و مرج موجود در ایران را سرنگون کرد و حکومت دینی را تأسیس کرد که به گفته بسیاری از مورخین ، یکی از وقایع تاریخ ایران به حساب می آید. کلمه اردبیل یک کلمه ایرانی با ریشه است. واژه اردبیل یک واژه ایرانی است که ریشه در اوستایی دارد که از واژه «آرتا» (به‌معنی مقدس که در فارسی میانه تبدیل به «ارد» شده‌است و در کلماتی نظیر اردشیر، اردوان، اردستان، اردکان آمده‌است) و «ویل» به معنی شهر تشکیل شده‌است.

+ نوشته شده در سه شنبه 9 ارديبهشت 1399ساعت 11:13 توسط حامد | | تعداد بازدید : 4